•  -
TR | EN | RU

Güneşi Türkiye'de Gördü / CS GROUP

Güneşi Türkiye’de gördü
 
Çin’in enerji devlerinden NARI Group, Türkiye’den CS Group’la yatırım anlaşmasına imza attı.
 
Her yıl yüzde 8 büyüyen elektrik sektöründe farklı alanlarda faaliyet göstermek isteyen CS ve NARI ilk etapta güneş enerji sistemleri kurarak pazara girecek. Ardından farklı kaynaklardan elektrik üretimi ve şirket satın alma planları olan grup, ciddi yatırımlar yaparak yaklaşık 
5 bin kişiye de istihdam sağlayacak.
 
ÇİN’in enerji devlerinden NARI Group, Türkiye’den CS Group’la 3 milyar dolarlık yatırım anlaşmasına imza attı. 
Forbes Global 500 verilerine göre 298 milyar dolarlık cirosu ve 1.5 milyon çalışanıyla dünyanın yedinci büyük şirketi olan Çinli State Grid şirketinin elektrik sektöründe yıllık 10 milyar dolar ciroya sahip NARI Group firması, Türkiye’de enerji, inşaat, savunma ve güvenlik sektöründe faaliyet gösteren CS Group’la Türkiye ve Ortadoğu pazarı için tek yetkili olarak ortaklık anlaşması yaptı. CS Group Yönetim Kurulu Başkanı Cem Çolak, 3 milyar dolarlık yatırım planladıkları söz konusu ortaklıkla elektrik üretim, iletim ve dağıtım alanlarında farklı projelere imza atmak istediklerini belirtti. 
 
İLK PROJE GÜNEŞ ENERJİSİ
 
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la da görüşen firma temsilcileri, Türkiye’ye yatırım yapma konusundaki planlarını paylaştı. Her yıl yüzde 8 büyüyen elektrik sektöründe farklı alanlarda faaliyet göstermek isteyen CS ve NARI ilk etapta güneş enerji sistemleri kurarak pazara girecek. Ardından farklı kaynaklardan elektrik üretimi ve şirket satın alma planları olan grup ciddi yatırımlar yaparak yaklaşık 5 bin kişiye de istihdam sağlayacak. 
Ortaklıkla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Çolak, “İlk etapta yaklaşık 200 milyon dolarlık 100 MW lisanslı güneş enerji santrali yatırımı ve 35 MW lisansız güneş enerji santrali satışı planıyoruz” bilgisini verdi. Çin’in dünyanın en büyük gelişen ekonomilerinden biri olduğunu vurgulayan Çolak, 2013 yılında üç büyük Çin şirketinin dünya sıralamasında ilk 10’da olduğunu hatırlattı. Çolak, “Bir Türk şirketi olarak bizim hedefimiz global pazarda güçlü bir oyuncu olarak yerimizi almaktır” dedi.
 
Elektrik projeleri var
 
 CS Group bünyesindeki CS Enerji AŞ, elektrik toptan satış, elektrik üretim, dağıtım sistemleri uygulaması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi konusunda 2008 yılından bu yana Türkiye, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkmenistan pazarlarında farklı projelerle faaliyet gösteriyor.
NARI Group Başkanı Xi Guofu, NARI Grup Finans Başkanı Sheng Fang ve CS Group Başkanı Cem Çolak, Türkiye temasları kapsamında bir araya geldikleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a çiçek motifli özel  milimetrik dokuma bir hediye verdi. Hediyenin üzerindeki motiflerin Çin’de bereket, güç ve zenginliği temsil ettiği belirtildi. 
 
Kaynak : 
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24725166.asp
http://enerjienstitusu.com
http://www.enerjigazetesi.com
http://www.balkans.com